Alkalna prehrana – znanstvena perspektiva popularne dijete

Alkalna dijeta

Naziv koji zvuči znanstveno.
Posvuda dostupni popisi dozvoljenih i zabranjenih namirnica zbog čega ju je lako provoditi.
Vole ju slavni.
Promoviraju je i sportaši…
Alkalna prehrana svoju slavu nije stekla preko noći; tu je već dugi niz godina. Točnije, hipoteza o kiselinskom pepelu, na kojemu se temelji, postoji već stotinjak godina.

Ispunjava li liposukcijska dijeta obećanja?

Liposukcijska dijeta

Liposukcija je naziv za jedan od najpopularnijih zahvata u estetskoj kirurgiji. Vrlo uspješna metoda za odstranjivanje suvišnog masnog tkiva… koja sama po sebi ne donosi dugoročne rezultate, barem ne u kontekstu smanjenja tjelesne mase.
Osim ako će pacijent redovito ići na liposukciju, no to je već druga priča.
Uz liposukciju, postoji i nešto što se zove liposukcijska dijeta. Naziv je, pretpostavljam, odabran kako bi sugerirao veliku brzinu skidanja masnog tkiva. 

Proteini u sportu – koliko ih trebam?

Neovisno o tome jesi li rekreativac, profesionalni sportaš ili samo entuzijastični vježbač, sigurno ti se u pamćenje usadila rečenica – jedi više proteina.  
Povećan unos proteina većina sportaša smatra imperativnom, neovisno o prirodi sporta kojim se bave.  
Kao i svaki drugi savjet o prehrani koji čuješ iz nestručnih izvora, uzmi ga sa zrnom soli.  
Pridaje li se s pravom tolika pažnja unosu proteina? 

Život na vagi – što nam vaga govori, a što ne

Interdisciplinarni stručni tim koji uključuje psihologa, nutricionista i trenera, okolina koja podržava ostvarenje ciljeva, zajednica s istim problemima te izolirani sustav bez vanjskih distrakcija…na prvu se čine kao idealni uvjeti za postići zdravu tjelesnu masu na zdrav način.
Imaju li producenti Života na vagi rješenje za pretilost u Hrvatskoj?  

Kako prehranom olakšati simptome multiple skleroze?

Multipla skleroza

Multipla skleroza je kronična autoimuna bolest središnjeg živčanog sustava (SŽS). Obično se javlja kod mlađih osoba, uglavnom žena, u dobi od 20 do 40 godina. Ova neurodegenerativna bolest utječe na bijelu masu SŽS-a, oštećujući produžetke neurona, koji su obloženi mijelinskom ovojnicom. Mijelinska ovojnica, koja se sastoji od lipida i bjelančevina, omogućuje provođenje električnih impulsa duž živčanih vlakana.

Medicinska ili bolnička dijeta?

Kad sam guglao ključne riječi iz naslova, očekivao sam pročitati što se jede u bolnicama i „na kakvoj su dijeti pacijenti“. Ostao sam zatečen kad sam otkrio kako je „bolnička dijeta“ samo još jedna u nizu restriktivnih dijeta namijenjenih prekonoćnom skidanju kilograma. Dodatno, njen sinonim “medicinska dijeta” je daleko od bilo kakvog validnog i znanstveno potkrijepljenog medicinskog protokola. 

Jesu li suplementi obavezan dio sportskog uspjeha?

Suplementi

Kratak odgovor na pitanje postavljeno u naslovu glasi – možda. Konačan zaključak o tome jesu li ili nisu suplementi obavezan dio sportskog uspjeha je individualan i zahtijeva ulaganje truda u eksperimentiranje. Bilo bi šteta propustiti priliku za poboljšanje rezultata i kvalitete treninga, ali odakle krenuti?

Prehrana kod gastritisa – što jesti, a što izbjegavati?

Gastritis podrazumijeva iritacije, upale ili erozije sluznice želuca uzrokovane prekomjernim izlučivanjem kiseline u želucu. Kako bismo ga smatrali bezopasnim, pravovremena dijagnoza i liječenje postaju imperativ s obzirom na to da gastritis može dovesti do pojave želučanih ulkusa, a i u težim slučajevima do raka želuca.

Intermittent fasting ili povremeni post – što je i djeluje li?

U moru popularnih dijeta koje imaju ograničen popis dopuštenih namirnica i hrpu onih zabranjenih, povremeni post ili intermittent fasting se može činiti kao najbezbolnija opcija.

Zdrava prehrana i mentalno zdravlje

Kao psiholog puno sam se puta susreo s raznim definicijama raznih mentalnih bolesti, ili neugodnih stanja u kojima se ljudi nalaze. Zanimljivo je pritom da definicija mentalnog zdravlja ne postoji. Tijekom svog rada sa stručnjacima iz savjetovališta za prehranu nutricionizam.hr naučio sam što je zdrava prehrana, nakon što sam godinama slušao što sve nije. Učinilo mi se da postoji određeno preklapanje između naših dviju struka – psihologije i nutricionizma.